E-ITSPEA 7: Arvutid ja paragrahvid IIː litsentsid ja autoriõigus

Copylefti puudumine tähendab, et litsents ei kehti originaali muutmise korral. Tänu sellele saab modifikatsioone muuta ka kommertstarkvaraks. Sellise litsentsi näide on BSD või Apache. Näiteks Microsoft .NET Micro Framework kasutab Apache litsentsi, Django Web Framework aga BSD litsentsi. Arvan, et kui soovite lähtekoodi modifikatsioone tasuta jagada, peaksite neid litsentse kasutama ja mitte muretsema autoritasude pärast.

Nõrga copyleft litsentsi näide on LGPL või GNU Lesser General Public License. See on väga sarnane GPL-i ehk GNU General Public License’iga. Peamine erinevus seisneb selles, et LGPL-i alusel võimaldab litsents tarkvaral integreerida koodi programmi, mis ei ole LGPL-i või GPL-i alusel litsentsitud, olenemata sellest, kas see programm on avatud lähtekoodiga või mitte. Muudetud komponentidele peab aga kehtima sama LGPL-litsents. Selliste litsentside näideteks on VLC Media Player. Selliseid litsentse kasutatakse tavaliselt teekide jaoks.

Näiteks tugev copyleft litsents on GPL või GNU Public License. See litsents tagab lõppkasutajale tarkvara kasutamise, uurimise, jagamise ja muutmise õiguse. See litsents kehtib ka kõikidele tarkvara muudatustele. Seda litsentsi kasutavad paljud tarkvaraprogrammid, näiteks Ansible, Wordpress  ja paljud teised. Saate seda litsentsi kasutada, kui soovite, et kõik muud lähtetarkvara versioonid jääksid tasuta.

Lõpuks on olemas väga tugev copyleft litsents. Näiteks AGPL või GNU Affero General Public License. Nagu LGPL, on AGPL väga sarnane GPL-i litsentsiga. AGPL parandab aga GPL-is esinenud vea. Isegi AGPL viitab võrgukasutamisele kui levitamisele ja nõuab siiski avatud lähtekoodiga levitamist. See hõlmab näiteks Grafanat. Arendajad, kes loovad ka serverite jaoks tasuta tarkvara, peaksid kasutama AGPL-i.


Kasutatud materjalid:

https://wiki.itcollege.ee/index.php/E-ITSPEA_7:_Arvutid_ja_paragrahvid_II%CB%90_litsentsid_ja_autori%C3%B5igus

https://en.wikipedia.org/wiki/Copyleft

https://en.wikipedia.org/wiki/Apache_License

https://en.wikipedia.org/wiki/GNU_Lesser_General_Public_License

https://en.wikipedia.org/wiki/GNU_General_Public_License

https://en.wikipedia.org/wiki/GNU_Affero_General_Public_LicenseComments

Popular posts from this blog

ITSPEA 3: Uus meedia…?

E-ITSPEA 12: Inimese ja arvuti suhtlus, ergonoomika ja kasutatavus